VNH2SP30 Motor Driver
Our motor drivers have maximum current ratings of 30 A continuous. However, the chips by themselves will overheat at lower currents. The actual current you can deliver will depend on how well you can keep the motor driver cool. The carrier printed circuit board is designed to draw heat out of the motor driver chips, but performance can be improved by adding a heat sink.
Specification
Motor supply voltage: 5.5-16VDC
Logic level voltage: 5V
Peak drive current: 30A
Continuous current: 5A, 14A (with Thermal Management)
Maximum PWM frequency: 20 kHz